Get Adobe Flash player

Wybrane strony przedwojennego tygodnika - As - Nr 3 z 19 stycznia 1936 r. / rok II

Dzisiaj jest: 18 Styczeń 2021    |    Imieniny obchodzą: Piotr, Małgorzata

Zobacz zdjęcia w Fotoplastykonie KL30

ITD - I TYLKO DOBRE

 As - Nr 3/1936 r./rok II

 

Było... nie minęło...

  CP by casino

     

     Tendencją nowoczesnej architektury jest funkcjonalność i celowość. Dom współczesny zatracił fałszywy blichtr i pseudo-historyczne namulenia, przestał naśladować tandetnymi środkami luksus i pseudo-stylowość.

     Współczesna architektura wypowiedziała jasną i otwartą walkę dotychczasowej bezmyślności.

    

       Poza względami higieny, ekonomiczne warunki zmusiły nowe budownictwo do rewizji wnętrza domu, oczyszczenia go i odkażenia z przypadkowych naleciałości i nonsensów.

      Dla nowego człowieka tworzy się nowe warunki bytowania. Cztery żywioły: powietrze, światło, woda i ogień po raz pierwszy w historii ludzkości ujęte zostały w twarde karby techniki i funkcjonalnej architektury.

     Powstaje nowy dom dla hodowania w najodpowiedniejszych warunkach nowego człowieka. Konieczność ograniczenia mieszkania do jednego, lub dwu pokoi zmusza budowniczego do pomysłowości w ukształtowaniu przestrzennym i projektowaniu mebli. Sztuka wnętrza usiłuje skoncentrować funkcje dawnych gabinetów sypialnych i salonów w czterech ścianach jedno-izbowego mieszkania.

       Prostota, higiena, czystość, oto zalety tej mieszkaniowej celki w ulu życia wielkich miast.

     Nie możemy uważać ten schemat za rozwiązanie szczęśliwe i ostateczne. Indywidualność i pomysłowość, wyszedłszy nawet z takiego prymitywnego założenia może stworzyć doskonalsze i bardziej odpowiadające indywidualnemu smakowi i różnorodnym potrzebom, wnętrze.

     Mamy już w Polsce w tej dziedzinie wiele szczęśliwych rozwiązań i szlachetnych przykładów, w których architekt pogodził taniość i prostotę wykonania z dobrym smakiem.

     Liczne zapowiedziane wystawy wnętrz mieszkalnych urządzane w Polsce przez instytucje bankowe i ruchliwy „Związek Pań Domu”, ułatwią zapoznanie się z pięknymi wzorami.

     Nowoczesna architektura, zwłaszcza podmiejska, idąc za hasłem epoki „więcej światła i powietrza” rzeźbi dawną prymitywną kubę coraz mądrzej i  piękniej. Dążąc do wydobycia człowieka z mieszkalnej komórki, rozszerza ściany domu za pomocą licznych tarasów i balkonów, które przestały być dekoracją a stają się funkcjonalną częścią domu. Dom nowoczesny zbliża człowieka do przyrody, wykorzystując leśne parcele dla rozbudowy osiedli mieszkaniowych.

 

m. d. d. ("AS" - Nr 5/1935)

Nasze Asy – Reklamujemy – Nasze Asy – Polecamy – Nasze Asy – Rekomendujemy – Nasze Asy