• Banner-Header
    Banner-Header

Wybrane strony przedwojennego tygodnika - As - Nr 6 z 6 lutego 1938 r. / rok IV

Dzisiaj jest: 5 Luty 2023    |    Imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor

Zobacz zdjęcia w Fotoplastykonie KL30

ITD - I TYLKO DOBRE

 As - Nr 6/1938 r./rok IV

 

Było... nie minęło...

  CP by casino

- Jest to pytanie podstępne, które spokojnego człowieka może wplątać w piekielną awanturę. Kobiety mogą zapytać wręcz: „- Co to pana obchodzi jakim prawem ślepy ma gadać o kolorach ? Jesteśmy, jakimi chcemy być, a jest to nam całkowicie obojętne, jakimi nas pan widzieć pragnie. Pilnuj pan swojego kopyta !”.

– Wzmianka o kopycie może mieć na myśli apellesowego szewca, ale równie dobrze konia, albo osła. Trudno jest o odpowiedź roztropną w dwudziestu wierszach druku, a odpowiedź z lekka głupawa, narazi niefortunnego speca od spraw kobiecych na śmiech, urągowisko i na tak zjadliwe uwagi w dodatku kobiecym, że lepiej mu by było, aby się był nie rodził.

       Po co te rozważania ? Kobieta sama doskonale wie, jaką jest i sama tego nie wie, jaką będzie jutro ? Skąd ja mam wiedzieć lepiej ? Męska megalomania przekonana jest, że nic łatwiejszego jak rozwikłać takie zagadnienie. Boże, Ty mój ! Kobieta uśmiecha się, czytając co o niej sądzi byle łapserdak, taki, jak my wszyscy, przekonani, że smętna pra spodni daje nam przywilej zajmowania się jej ziemską karierą i objawienia swoich uprzejmych życzeń, tyczących się jej przyszłości. – „Pragnąłbym, aby kobieta i t. d.”. – Pragnienia  te równie tyle zajmują kobietę, co dziurawa pończocha z lewej nogi. A ja nie mogę odmówić im wielkiego w tej mierze rozsądku. – „Pragnąłbym mieć mądrą głowę !” – powiedział raz kapelusz. Nie chcę być starym kapeluszem i ukrywam swoje pragnienia.

      Zostawmy przeto kobiety w spokoju, w tym głębokim przekonaniu, że serce kobiece, najczulszy instrument na tym grubym, niezdarnym, męskim świecie, wie o tym najlepiej, dlaczego kobieta jest taką, jaką jest i podszepnie jej w porę, jaką ma być jutro ?

     I jeszcze jedno: nie należy takich pytań zadawać ludziom żonatym. Pan redaktor daleko, a żona blisko.

W. M. ("AS" - Nr 9/1935)

Nasze Asy – Reklamujemy – Nasze Asy – Polecamy – Nasze Asy – Rekomendujemy – Nasze Asy