• Banner-Header
    Banner-Header

Wybrane strony przedwojennego tygodnika - As - Nr 42 z 18 października 1936 r. / rok II

Z pierwszych stron gazet

Z kraju i ze świata

Gwiazdy, Gwiazdozbiory

Moda, moda, moda...

W kl30 obiektywie

7 Dni Dobrej Gospodyni

Dzisiaj jest: 23 Październik 2021    |    Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Zobacz zdjęcia w Fotoplastykonie KL30

ITD - I TYLKO DOBRE

 As - Nr 42/1936 r./rok II

 

Było... nie minęło...

  CP by casino


     Pięknie przybrany stół wielkanocny, na którym znajdą się wszystkie specjały, przygotowane przez panią domu na to najwystawniejsze z przyjęć domowych, był, jest i będzie ambicją polskiej gospodyni, dbałej o kontynuowanie i przekazywanie tradycji. Rozumna kobieta przy całej nowoczesności pojęć wie, że to czynnik siły ustroju domowego, którego kobieta – żona i matka – jest panią. Więc choć przysparza to pracy, nie wahamy się ją podjąć, aby tradycji stało się zadość.

        Cały swój kunszt gospodarski przywołuje pani na pomoc i przystępuje do pracy, przygotowując sobie tylko znanymi sposobami, rozliczne potrawy, które potem estetycznie ustawione i przybrane na śnieżnym obrusie pobłogosławi na pomyślność domowi zaproszony kapłan.

       Woda święcona na srebrnym lub porcelanowym spodeczku i miniaturowe kropidełko, to równie konieczne akcesoria stołu wielkanocnego, jak szynka, baby, przekładaniec, torty, staropolskie pisanki i kwiaty.

       A wśród kwiecia i zieleni poustawiane półmiski zalecają się wdzięcznym przybraniem i artystycznym ułożeniem. Na pryncypialnym miejscu stojące półmiski zalecają się wdzięcznie, na wysokiej lukrowanej babie baranek z marcepanu z czerwoną chorągiewką. Kto na czas przygotował sobie zieloną żywą piramidę z rzeżuchy może ją użyć również jako piękne tło dla wielkanocnego baranka.

             Chcąc przyjść z pomocą naszym Czytelnikom, czy to zbyt zaabsorbowanym pracą zawodową, czy też nie mającym inicjatywy w tym kierunku, podajemy parę specjalnych przepisów i sposobów podawania potraw na stół wielkanocny. Zacznijmy od szynki, która jest centralną potrawą mięsną święconego.

         SZYNKĘ, podajemy ładnie w następujący sposób:

Z dużego okrągłego chleba (musi być z poprzedniego dnia) wykroić płaską podstawę wielkości i kształtu szynki. Szynkę pokrajaną i złożoną na powrót w całość, układa się na podstawie z chleba na większym półmisku. Brzegi chleba ubiera się wykrawanymi okrągło ziemniaczkami, wypieczonymi w maśle, malutkimi kiełbaskami wysmażonymi w smalcu oraz kapeczkami kwaśnej kapusty na gęsto ugotowanej. Listki endywii i gałązki bukszpanu dopełniają reszty przybrania. Nie należy też zapomnieć wystającą kość szynki przykryć papierowym manszetem, a w mięso wbić srebrny rożenek. Do szynki podaje się tradycyjny SOS CHRZANOWY Z JAJAMI, nie brakujący na żadnym polskim stole wielkanocnym. Przyrządzenie jest proste:

Z kilku twardych jaj wybiera się żółtka, uciera je z octem, dodaje parę łyżek utartego, a potem sparzonego chrzanu, szczyptę soli i  cukru oraz drobno posiekane białka. Sos powinien być gęsty.

       Ryb nie stawiamy na stole, lecz możemy podać imitację ryby. Będzie to CIELĘCINA, JAKO ŁOSOŚ W MAJONEZIE  – Oto przepis na tę doskonałą przystawkę, którą można przygotować na kilka dni przed święceniem. 1 do 2 kg dyszka cielęcego wyżyłować, wyjąć kości, ubić pałką, zwinąć, formując kształt ryby, owiązać sznurkiem, ułożyć w podłużnym naczyniu i zalać bajcem nagotowanym z lekkiego octu i korzeni oraz rosołu z porąbanych kości. Mięso powinno być bajcem przykryte. Następnie gotuje się mięso przez 3 godziny, po czym odstawia się je, pozostawiając w smaku do drugiego dnia. Wyjąwszy, zdjąć sznurek z mięsa, ułożyć je na półmisku, pokrajane w plastry i oblać następującym sosem majonezowym: 3 twarde żółtka przetrzeć przez sito i  ucierać, dodając po kropli 25 dkg dobrej oliwy, w trakcie ucierania dodać jeszcze dwa surowe żółtka. Dobrze gęsty majonez rozprowadza się sokiem z 2 cytryn, dodaje 2 oczyszczone i roztarte sardelki oraz łyżkę kaparów. Soli, pieprzu białego i cukru do smaku.

           BABA WIELKANOCNA przybrana bukszpanem zajmuje swoje poczesne miejsce na stole. Każda pani domu ma swoją receptę, ale warto spróbować coś nowego.

      BABA KRÓLEWSKA, 25 dkg masła utrzeć na pianę, potem dodawać, ciągle ucierając, 5 jaj po jednym, na przemian z cukrem w ilości 25 dkg i mąką w tej samej ilości. Trochę wanilii lub skórki cytrynowej dla zapachu. Masę wlać do masłem wytartej formy i piec godzinę niezbyt gorąco. Po upieczeniu nie ruszać formy aż po 30 minutach, bo baba opadnie i zrobi się zakalec.

         MAZUREK, 28 dkg mączki cukrowej utrzeć do białości, dodać 20 dkg parzonych, mielonych migdałów, sok i łupkę otartą z połowy cytryny, pianę z 6 białek i 5 dkg tartej bułki. Upiec w miernym piecyku. Na drugi dzień pokryć lukrem pomadkowym, posypać gęsto siekanymi pistacjami przedtem sparzonymi i ołupanymi. W braku pistacji można lukier zabarwić na zielono bretonem (z drogerii).

         Przepis na LUKIER POMADKOWY.

10 dkg mączki cukrowej gotuje się z trzema łyżkami wody na gęsty syrop, t. j. aż ostudzona kropla ciągnie się  na nitki; wylać wtedy na miseczkę  i ucierać z sokiem cytrynowym do białości, po czym można go barwić zielonym bretonem (z drogerii).

       Nie możemy zapomnieć o SERNIKU; są specjaliści, którzy na stole tylko tego przysmaku szukają: Upiec kruchy placek z 20 dkg masła, 2 żółtek, 5 dkg cukru, 25 dkg mąki. Zanim się spód upiecze, przygotujmy ser: 1 kg dobrego miękkiego sera przetrzeć przez sito. Osobno utrzeć 10 dkg masła z 8 żółtkami i 10 dkg cukru z wanilią, 2 dkg tłuczonych migdałów, w czym 3 gorzkie, domieszać ser, dodać garstkę (5 dkg) rodzynków i  drobno pokrajanych skórek pomarańczowych, w końcu pianę z 3 białek i łyżkę sypkiej mąki. Masę ułożyć na upieczonym placku, posypać kryształowym cukrem i siekanymi migdałami. Wstawić do pieca na 20 minut.

         JAJA W GNIEŹDZIE.

        Do sporządzenia tej bardzo ładnie wyglądającej formy podawania jaj, muszą być przygotowane dwa durszlaki (druszlaki, jak powszechnie u nas mówią). Jeden większy, drugi trochę mniejszy. 10 dużych ziemniaków obrać, wymyte pokrajać na cienkie jak słomka paseczki, sparzyć i wyrzucić dla osuszenia na serwetę. W sporym rondlu rozpalić pół kilograma mieszanego tłuszczu. Większy durszlak wysmarować masłem i ułożyć w nim na 1 cm grubo paseczki ziemniaków aż pod górę. Ostrożnie przyłożyć mniejszym durszlakiem, związać sznurkiem, aby się razem trzymały i zanurzyć ostrożnie w rozpalonym tłuszczu. Odsunąć  na brzeg blachy i smażyć tak długo, aż ziemniaki nabiorą koloru słomy. Po wyjęciu i osączeniu z tłuszczu ostudzić związane, potem rozciąć sznurek, wyrzucić gniazdko na półmisek. Wygląda jak ze słomy uwite. Wstawia się w zieleń (sałatę lub endywię) i układa w nim pisanki lub twarde jaja łupane, pokryte majonezem.

 

Sc Ko. ("AS")

To, co ważne...

 

 

 

 

 

Polecamy...

Nasze Asy – Reklamujemy – Nasze Asy – Polecamy – Nasze Asy – Rekomendujemy – Nasze Asy